top of page

Aradığınız yazıyı bulamamanız veya hata alınması halinde arama kısmını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Ceza Avukatı | Ceza Davası Avukatlığı | Ankara Ağır Ceza Avukatı

Güncelleme tarihi: 9 Eyl 2019

Ceza avukatı, ceza davası avukatlığı özellikle ceza davalarında uzmanlaşan avukatlar için kullanılmaktadır. Ankara'da ve pek çok ildeki ceza davalarını geniş bir danışmanlık vererek, her dosya ile özel ve ayrıntılı olarak ilgilenerek yürütmekteyiz. Ceza davaları kişilerin hürriyetini sınırlayabilmekte, aslında kişilerin hayatının en önemli davalarını oluşturmaktadır. Bu nedenle, gerekli hukuki altyapı ile birlikte, dosyalara zaman ayırarak normal hukuk davalarından farklı olarak bu davalarla ilgilenilmesi gerekmektedir.

Ceza davalarında, diğer hukuk davalarında farklı olarak sözlü yargılama esastır. Hukuk davalarında yazılı dilekçelerin daha çok önemi bulunmakla birlikte, ceza yargılamalarında asıl olan iddiaların çürütülmesi, savcılığın veya mahkemenin sanık hakkında iddia edilen suçun işlenmediğinin açıkça ortaya konulmasıdır. Bu nedenle ceza davalarında, özellikle delillerin toplanması ve ortaya konulması anlamında aktif bir avukatlık süreci yürütülmektedir.


Yine, ceza davalarında sanığın haklarını bilmesi, bu haklarını gerekli yerlerde usulüne uygun şekilde ortaya koyabilmesi için bir ceza avukatından yararlanması çok önemlidir. Kişilerin tutuklu halde olmaları halinde ise bu önem daha da artmaktadır.


Ceza davalarında amaç gerçeğin ortaya çıkmasıdır ve bu nedenle mahkeme, taraflardan bağımsız olarak kendiliğinden araştırma yapabilmektedir. Savcılık da aynı şekilde, soruşturma safhasında şüphelinin aleyhine olduğu gibi lehine olan delilleri de toplamak zorundadır. Ancak bu durum, bir taraf avukatının lehe olan delilleri bulması ve ortaya koyması kadar mümkün olmamaktadır. Bu nedenle, bir suç şüphesi ile karşı karşıya kalan kişilerin ilk andan itibaren bir ceza avukatı ile yola çıkması çok önemlidir. Zira, belli aşamalardan sonra bir avukattan faydalanmak istenildiğinde çok geç kalınmış olabilmektedir.


Örnek olarak, kişi lehine olan bir delili bilmeyebilmekte ve bu delili de aslında soruşturma aşamasında ortaya koysa hiç dava açılmayacak bir durum mevcutken, bilgi eksikliğinden kaynaklı olarak tutukluluk hali ve hatta mahkumiyet hali dahi olabilmektedir.


Sonuç olarak, ceza soruşturma ve davalarında bir ceza avukatından yardım alınması, bu davaların neticesini ciddi anlamda değiştirebilmektedir. Kişilere bu süreçlerde güvendiği bir avukatla birlikte hareket etmesi, daha etkin ve güvenli bir yargılama yapılmasına imkan sağlayacaktır.


Ceza Avukatı | Ceza Davası Avukatlığı | Ankara Ağır Ceza Avukatı


Avukata Sor: 0545 255 75 17

Comments


bottom of page