top of page

Aradığınız yazıyı bulamamanız veya hata alınması halinde arama kısmını kullanarak ulaşabilirsiniz.

İşçilik Alacaklarının Hesaplanması

Güncelleme tarihi: 6 Eki 2018

Pek çok çalışan iş yerinde yapmış olduğu mesai ücretlerini ve bir kısım tazminatlarını alamamaktadırlar. Çalışanların bu konuda en büyük eksikliği alacağının olup olmadığını bilmemektir. Bu nedenle çalışanların haklarını bilmeleri için öncelikle emeklerinin karşılığının hesaplanması yani işçilik alacaklarının hesaplanması gerekmektedir.

İşçilik Alacaklarının Hesaplanması
İşçilik Alacaklarının Hesaplanması | Av. Feyzullah ALTAŞ

Çalışanların en çok karşılaştığı alacak kalemleri kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, maaş alacağı, fazla mesai ücreti, hafta tatili ücreti, ulusal bayram ve genel tatil ücretleridir.

Bu alacakların tümü ayrı ayrı hesaplanmakta olup, her biri için farklı koşulların mevcut olması gerekmektedir.


Kıdem tazminatı iş yerinde en az 1 yıl çalışmış olan çalışanların çeşitli fesih durumlarında alabilecekleri tazminat olup, hesaplanmasında çalışana ödenen tüm ücret ve yardımlar göz önüne alınmaktadır.


İhbar tazminatı haksız ve bildirimsiz yapılan fesih durumlarında ortaya çıkmakta ve çalışanın çalışma süresine göre değişiklik göstermektedir. Yine tüm ücret ve yardımlar göz önüne alınmaktadır.


Fazla mesai, hafta tatili ve ulusal bayram ve genel tatil ücretleri her çalışanın çalışma gün ve saatine göre değişiklik göstermekte olup, saatlik ve günlük ücretlere göre hesaplanmaktadır.


Tüm bu alacak kalemlerinin dışında çalışanların prim, sosyal yardım gibi alacaklarının olması da mümkün olup, çalışanların alacaklarının hesaplanması için öncelikle çalışma koşullarının belirlenmesi gerekir. Bu koşulların belirlenmesi halinde çalışanların işçilik alacaklarının hesaplanması mümkün olacaktır. Bu hesaplamalar neticesinde arabuluculuk görüşmeleri aşamasında anlaşma ihtimali artmaktadır.


Çalışanların arabuluculuk görüşmesi veya dava öncesinde, işçilik alacaklarının hesaplanarak hareket edilmesi tüm aşamalarda öngörülebilirliği ve davayı kazanma şansını arttırmaktadır.


Comments


bottom of page