top of page

Aradığınız yazıyı bulamamanız veya hata alınması halinde arama kısmını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Ceza Avukatı Nedir? Ceza Avukatı Ankara

Güncelleme tarihi: 6 Eki 2018

Avukatların pek çoğu toplum arasında ve aramalarda ankara ceza avukatı, boşanma avukatı gibi özel ve yerel sınıflandırmalara tabi tutulsa da, her avukatın tüm davalara bakmasına engel yoktur. Burada fark eden husus, avukatın bazı alanlarla ilgili sürekli olarak ilgilenmesi ve kendini geliştirmesi nedeniyle oluşabilecek bireysel bir ihtisaslaşma durumudur. Buna paralel olarak ceza avukatlığı hakkında genel bir değerlendirme yapmakta fayda vardır.


Ceza Avukatı Nedir? Ceza Avukatı Ankara
Ceza Avukatı Nedir? | Av. Feyzullah ALTAŞ

Ceza Avukatlığı Nedir?


Ceza Avukatlığı şeklinde kastedilen aslında ceza hukuku üzerine yoğunlaşan ve kendini bu alanda geliştiren avukatlardır. Ceza hukuku üzerine çalışan bir avukatın, öncelikle olayları ve gelişmeleri iyi ayırt etmesi, şüpheli veya sanığın haklarının tam olarak anlaması, yani iletişimi kuvvetli olması gerekmektedir. Bunun dışında, avukatın, durumun gerektirdiği ölçülerde çok iyi bir araştırmacı olması gerekmektedir. Çoğu zaman şüpheli/sanıkların gözaltında veya tutuklu olması nedeniyle, olayın aydınlanması için araştırma yapabilme imkanları bulunmamaktadır. Böyle durumlarda avukatın müvekkilin belirttiği hususlarda ve özellikle de kendi önemli gördüğü ayrıntıları araştırması, hakkın ortaya konulması anlamında önem arz etmektedir.


Bir diğer önemli husus ise araştırmalar sonucu ortaya çıkan olguları, gerekli makamlara uygun şekilde süresinde arz etmesidir. Aksi halde bulunan haklılık arz eden olayların ortaya konulamaması soruşturma veya kovuşturma aşamalarında hak kayıplarına yol açabilecektir.


Avukatlığın en önemli yanı, hukuku bilmekle birlikte, bu bilgiyi gerekli zamanda, gerekli yerlere ulaştırmaktır.

Soruşturma ve kovuşturma (Soruşturma ve kovuşturmanın ne olduğu hakkındaki makale için tıklayınız.) aşamasında yapılacak en önemli işlerden biri, hukuka aykırılıklara ilişkin gerekli müdahaleleri yapmak ve bu müdahaleleri uygun bir dille gerekli mercilere anlatmaktır. Özellikle ceza davalarının yoğun olduğu büyük şehirlerde (Ankara,İstanbul, İzmir) ceza hukuku ile ilgili uyuşmazlıklarda yoğun bir araştırma süreci ve hukuki bilgi gerektirmekte, uyuşmazlıklar ile ilgili bir avukatın yardımını almak, soruşturma ve kovuşturmaların sonuçları düşünüldüğünde büyük önem arz etmektedir.


Comments


bottom of page